ANAKONDA
Aktualności 2016
Change version
Dla polskich i amerykańskich zespołów współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC) ćwiczenie Anakonda-16 jest doskonałą okazją do przekazania wojskowego rzemiosła młodemu pokoleniu.

 


W poniedziałek Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Żaganiu odwiedzili żołnierze polskich i amerykańskich zespołów współpracy cywilno-wojskowej biorących udział w ćwiczeniu Anakonda-16. Przedsięwzięcie zorganizował szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 10. Brygady Kawalerii Pancernej major Wiktor Kotlarz. Polskie taktyczne zespoły: wsparcia współpracy cywilno-wojskowej i psychologiczny w czasie ćwiczenia Anakonda-16 na świętoszowskim poligonie współdziałają z amerykańskim zespołem do spraw cywilno-wojskowych z 450. batalionu „Civil Affairs” w Maryland. Czteroosobowy zespół służy wsparciem i radą polskim żołnierzom realizującym zadania z obszaru CIMIC (ang. Civil-Military Cooperation).

Uczniowie Szkoły Podstawowej byli bardzo uradowani z wizyty niecodziennych gości. Dzieci zaskoczyły polskich i amerykańskich żołnierzy ilością ciekawym pytań odnośnie codziennego trybu życia w Ameryce. Najczęściej zadawane dotyczyły edukacji najmłodszych w amerykańskiej szkole. Pomimo młodego wieku dzieci wykazały się umiejętnością porozumienia się w języku angielskim z naszymi sojusznikami. Uczniowie pytali również o ich pobyt w Polsce i o długość wakacji w Ameryce.

Przed wyjazdem żołnierze pozwolili dzieciom wejść do wojskowych pojazdów, aby jeszcze bardziej przybliżyć zawód żołnierza. Zdaniem Małgorzaty Kalinowskiej - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Żaganiu - Wizyta żołnierzy Stanów Zjednoczonych była wspaniałą okazją do sprawdzenia stopnia opanowania języka angielskiego przez uczniów „podstawówki” oraz poznania codziennego toku służby sojuszniczych żołnierzy.
Tego typu przedsięwzięcie pozwoliło przybliżyć uczniom szkoły podstawowej trud żołnierskiej służby amerykańskich i polskich żołnierzy oraz podnieść świadomość obronną najmłodszych. Ćwiczenie Anakonda-16 to nie tylko międzynarodowe współdziałanie na poligonach, ale również wspaniała okazja do przekazania wojskowej wiedzy młodemu pokoleniu.


<<<<<FOTOGALERIA>>>>>Biuro prasowe Anakonda-16 Żagań/Świętoszów
Tekst: ppor. Radosław Gruźlewski
Zdjęcia: szer. Grzegorz Chochowski