ANAKONDA
Aktualności 2016
Change version
W środę, 15 czerwca, w Zespole Szkół Tekstylno – Handlowych (ZSTH) w Żaganiu odbyły się międzyklasowe zawody musztry, w których jury stanowili polscy, amerykańscy i słoweńscy żołnierze, biorący udział w ćwiczeniu Anakonda-16.Międzynarodowe jury oceniło przygotowany przez każdą z klas o profilu wojskowym program musztry. Najlepiej zaprezentowała się klasa druga. Dowódcy każdej z klas otrzymali dyplomy uczestnictwa w zawodach, a dowodzącemu wygraną grupą przewodniczący jury wręczył złotą  monetę. Jak wytłumaczył sierżant Sean Wangler: -  Wręczanie monet jest zwyczajem powstałym w Grafenwoehr NCO Academy - szkole podoficerskiej, gdzie kadeci otrzymują to wyróżnienie za wybitne osiągnięcia. Uznaliśmy, że wręczenie tej monety będzie właściwym sposobem wynagrodzenia dowódcy zwycięskiej, drugiej klasy wojskowej.

Grzegorz Jankowski, nauczyciel klas wojskowych, przybliżył zasady funkcjonowania klas o profilu wojskowym – Obecnie mamy pięć klas mundurowych, w których jest po około dwudziestu uczniów. W ramach przedmiotu szkolenie wojskowe realizują oni elementy musztry wojskowej, szkolenie strzeleckie, pierwszą pomoc, terenoznawstwo. Raz w roku odbywa się też szkolenie poligonowe. W tym okresie organizujemy więcej zajęć z samoobrony, każdy dzień zaczyna się zaprawą poranną oraz organizowany jest ośmiokilometrowy wymarsz z oporządzeniem, z dodatkowymi zadaniami, na przykład czołganiem się oraz wynoszeniem rannych. Jest to marsz wytrzymałościowy, a uczniowie muszą pracować w grupach i na sukces pracować wspólnie. Klasa mundurowa jest stworzona po to, aby każdy mógł sprawdzić, czy nadaje się do pracowania w strukturze wojskowej.

Wypowiedź podsumowała dyrektor zespołu szkół, magister Jadwiga Gargula.- Młodzież która przychodzi do klas mundurowych musi się przygotować na dużą dyscyplinę, poznać hierarchię i znać komendy Baczność! i Spocznij! Klasy mundurowe z ZSTH osiągają najwyższe lokaty w różnego rodzaju zawodach. W tym roku zdobyliśmy między innymi dwukrotne wicemistrzostwo w konkursie musztry oraz zajęliśmy drugie miejsce w Krosie Strzeleckim.

Po pokazach musztry odbyły się również zawody strzeleckie w grupach mieszanych, natomiast zwieńczeniem całego dnia był urządzony przez wojska sojusznicze pokaz sprzętu.   
 
<<<<<FOTOGALERIA>>>>>Biuro prasowe Anakonda-16 Żagań/ Świętoszów
Tekst: szer. Natalia Wawrzyniak
Zdjęcia: szer. Grzegorz Chochowski, szer. Natalia Wawrzyniak