ANAKONDA
Aktualności 2016
Change version
Trzeba dbać o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, ale nie wolno zapominać o tradycyjnych metodach obrony – mówi Eric Fannin, sekretarz US Army.

 Podczas zakończonego wczoraj spotkania ministrów obrony narodowej NATO w Brukseli podjęto decyzję o rozmieszczeniu w Polsce batalionów bojowych. Czy może Pan skomentować tę decyzję?

Eric Fannin: Nasza współpraca z Polską oraz z Europą są bardzo ważne dla USA i dla bezpieczeństwa USA. Wojsko USA zamierza poprzeć każdą decyzję NATO odnośnie Europy.

Czy nie uważa Pan, że powinniśmy skupić się na cyberbezpieczeństwie zamiast na tradycyjnych sposobach obrony?

Myślę, że musimy zrobić obie rzeczy. Znaczenie zagrożeń cybernetycznych wzrasta, dlatego wkładamy dużo wysiłku w to, by je zwalczać. Każdy z sojuszników musi mieć swoje metody, każdy musi dbać o cyberbezpieczeństwo na swój sposób.

Czy Anakonda-16 była dla US Army istotnym ćwiczeniem?

Oczywiście. Najważniejsze jest to, że żołnierze prowadzą działania tak blisko siebie. Jesteśmy bardzo wdzięczni za organizację tego ćwiczenia i zaproszenie nas do udziału w nim. Takie działania wzmacniają nie tylko organizatora ćwiczenia, ale też wszystkich sojuszników.

Spędza Pan rocznicę urodzin US Army w Polsce…

Tak! To bardzo ważny dzień dla wojska: 241. urodziny armii USA. Jestem bardzo podekscytowany, że mogę, razem z żołnierzami, spędzać je poza Waszyngtonem w Polsce.

Eric K. Fanning jest 22 sekretarzem US Army. Na to stanowisko został wyznaczony przez prezydenta Baracka Obamę 18 maja 2016 roku. Odpowiada za wszystkie sprawy dotyczące armii: żołnierzy, rezerwistów, pracowników cywilnych i zakupy sprzętu.


Zespół prasowy ćwiczenia Anakonda-16
Zdjęcia: kpr. Daniel Chojak