ANAKONDA
Aktualności 2016
Change version
Od 7 do 17 czerwca 2016 r. można było obserwować największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP. Anakonda-16 to największe cykliczne ćwiczenie prowadzone na całym terenie Polski o połączonym charakterze, realizowanym w układzie wielonarodowościowym.


Ćwiczenia Anakonda-16 były największymi ćwiczeniami wojskowymi w Polsce po 1989 r. Były odpowiedzią na współczesne wyzwania w sferze bezpieczeństwa, demonstracją jedności i solidarności sojuszniczej, posiadanych przez sojusz zdolności i gotowości do kolektywnej obrony terytorium państw członkowskich i szybkiej odpowiedzi Sojuszu na pojawiające się zagrożenia. Scenariusz ćwiczenia miał charakter obronny. Ćwiczenia wojsk były sprawdzianem zdolności do działań połączonych, przemieszczenia znacznych sił. Dla Polski było testem zdolności Polski w zakresie wykonywania funkcji państwa gospodarza (ang. Host Nation Support, HNS). Po razi pierwszy scenariusz objął walkę w cyberprzestrzeni.

Celem ćwiczenia było zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych oraz stworzenie warunków wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia. W ćwiczeniu prowadzona była również współpraca z organami administracji państwowej w zakresie wsparcia Sił Zbrojnych RP. Do przeprowadzenia ćwiczenia zaangażowano wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych i wybrane elementy układu pozamilitarnego. W komponentach realizowały zadania wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna oraz wojska specjalne. Oprócz jednostek wydzielonych z SZ RP udział wzięły wydzielone siły i środki z osiemnastu państw członkowskich sojuszu oraz z czterech z państw partnerskich (Finlandia, Macedonia, Szwecja, Ukraina) przedsięwzięcie realizowało blisko 31 tys. żołnierzy.

Strategiczny przerzut


W jego ramach przeprowadzono szereg epizodów, m.in. największy od 1989 r. desant na poligonie pod Toruniem z udziałem ponad 1,2 tys. spadochroniarzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii lądując na poligonie pod Toruniem. Część amerykańskich żołnierzy przyleciała bezpośrednio z USA. Zostali postawieni w stan gotowości ok. doby przed zrzutem, a następnie w ciągu 10-11 godzin pokonali Atlantyk, prowadząc w tym czasie m.in. planowanie misji. Przylecieli bezpośrednio z Fort Bragg w Karolinie Północnej. Brytyjczycy wyruszyli z amerykańskiej bazy Ramstein w Niemczech. Polacy zaś z bazy w podkrakowskich Balicach. Transport zapewniły samoloty C-17 Globemaster, C-130 Hercules i C-295M. Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia ze współdziałaniem żołnierzy wojsk powietrznodesantowych z Polski, USA, Wielkiej Brytanii. Podobna operacja odbyła się w Świdwinie. Operacje wykazała zdolności sił USA i NATO do szybkiej reakcji na zagrożenia bez względu na dystans i źródło pochodzenia.

Współdziałanie

Sprawdzianem zdolności do współdziałania była m.in. budowa mostu amfibijnego na Wiśle. Przeprawę z amfibii M-3 przez Wisłę w Chełmnie zbudowali żołnierze niemieccy i brytyjscy z wielonarodowego batalionu inżynieryjnego, który współtworzą również Amerykanie i Holendrzy. Przeprawa złożona z 23 amfibii niemieckich i siedmiu brytyjskich, długości 330 metrów, powstała w pół godziny. Budowę mostu ubezpieczały z powietrza śmigłowce amerykańskie Apache i polskie Sokoły, a także polskie myśliwce F-16. Nad bezpieczeństwem ćwiczeń czuwała żandarmeria amerykańska, a w ćwiczeniach brali udział również żołnierze Bułgarii i Macedonii.
W innym epizodzie ćwiczenia, przeprowadzonym na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Wicku Morskim koło Ustki (Pomorskie) odbyły się strzelania rakietowe w wykonaniu polskich i amerykańskich jednostek przeciwlotniczych. Zadania ogniowe wykonywały baterie systemu krótkiego zasięgu Kub z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, amerykańskie zestawy Avenger, czyli wyrzutnie rakiet bardzo krótkiego zasięgu Stinger na podwoziu HMMWV.

Obrona terytorialna na Anakondzie

W ramach ćwiczenia Anakonda-16, cztery organizacje członkowie: Stowarzyszenia Obronnego FIA (Fideles et Instructi Armis), Obronanarodowa.pl, Legia Akademicka oraz ZS „Strzelec” realizowały regionalne ćwiczenia obronne na czterech kierunkach: Wędrzyn, Biała Góra, Orzysz oraz Dęba. Stowarzyszenia zostały zaproszone do zaprezentowania swoich umiejętności podczas tegorocznych manewrów. Działanie kompanii FIA było realizowane wspólnie z pododdziałami 2. i 9. Pułku Rozpoznawczego oraz żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej podczas ćwiczenia medyków.

Wspólny wysiłek


Ćwiczenie Anakonda-16 to wiele części składowych, które składają się na wspólny sukces. Poligon w Drawsku stał się areną wielowymiarowego współdziałania lotnictwa z artylerią, podczas kolejnego dnia ćwiczenia Anakonda-16. Międzynarodowe ćwiczenia o tak dużej randze stało się wspaniałą okazją do współdziałania polskich żołnierzy z sojusznikami. Postawione działania polegają nie tylko na porównywaniu procedur działania, ale także na możliwościach realizowania wspólnych skomplikowanych działań wsparcia ogniowego na rzecz walczących pododdziałów ogólnowojskowych.

Przez ostatnie lata ćwiczenie Anakonda ewaluowało z przedsięwzięcia typowo wojskowego, poprzez ćwiczenie z udziałem sektora pozamilitarnego w wymiarze krajowym aż do ćwiczenia sojuszniczego z aktywnym udziałem państw - członków NATO. W wyniku tych zmian ćwiczenia stało się jednym ze stałych punktów szkolenia sojuszu północnoatlantyckiego. Na wszystkich poligonach w kraju ćwiczyło ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów. Ćwiczeniu Anakonda towarzyszyło wiele równoległych, które odbywały się w Europie i Polsce, m.in. Swift Response, Saber Strike czy Baltops.

Choć na co dzień mówią różnymi językami łączy ich jedno – zaangażowanie we wspólne ćwiczenie. Razem, doskonalą swoje umiejętności, taktykę i współdziałanie na polu walki. Wspólnie też odpoczywają, kibicują drużynom uczestniczącym w rozgrywkach Mistrzostw Europy we Francji.

Tekst: Monika Lewczuk, Waldemar Sikora